duminică, 16 septembrie 2012

Liderul a fost umilit

F.C. Petrolul – Pandurii Tg. Jiu 4-0
Stadion: “Ilie Oană”
Sosiţi la Ploieşti în postură de lideri, elevii lui Grigoraş au părăsit stadionul umiliţi, la un scor greu de anticipat înaintea acestei partide. Încurajaţi frenetic de un public avid de fotbal, petroliştii au ocupat de la început poziţii avansate în jumătatea adversă. După minutul 6, care putea să îi coste, atunci când Călin Cristea şi mai apoi Ibeh au fost foarte aproape de a marca, "lupii" au început un adevărat recital în care fazele la poarta lui David s-au succedat, presiunea atingând de multe ori cote maxime. În acest infern, a venit şi minutul 34, când “centralul” Tudor a sancţionat faultul lui Voiculeţ cu cartonaş roşu. Şi cum un necaz nu vine niciodată singur, gorjenii au primit o primă lovitură în minutul 39. După pauză, atmosfera a fost una de vis, tabela de marcaj mai contabilizând încă trei goluri, însă scorul putea fi unul şi mai mare.

Scor final: 4-0
-Min. 39 1-0 “Il capitano” Opriţa aruncă o minge înaltă de pe banda dreaptă şi lansat, Hamza reia cu capul în plasa porţii lui David, cu toată opoziţia acestuia.

-Min. 46 2-0 Din pasa lui Boudjemaa, Cristescu reuşeşte să agaţe o minge pe care scrie 2-0

-Min. 50 3-0 Debusolaţi, oaspeţii primesc o nouă lovitură prin Bokila (foto), acesta trimiţând pe lângă portarul advers.

-Min. 73 4-0 Guilherme centrează de pe stânga şi Bokila face “dubla”.

Petrolul: Bornescu - Achim, Galamaz, Alves, Guilherme - Boudjemaa (Grozav '60), Marinescu - Oprita, Cristescu, Hamza (Mustivar '46), Bokila (A. Cristea '76).
Antrenor: Mircea Rednic
Pandurii: Lazăr - Unguruşan (Rusu '67), Viera, Mamele, Alexandru Vlad - Nistor, Voiculeţ, Maxim (Karim '68) - Răduţ (Lemnaru '72), C. Cristea, Ibeh.
Antrenor: Petre Grigoraş
Arbitri: Alexandru Tudor (Buc.) – Aurel Oniţa (C-ţa), Bogdan Gheorghe (Buc.)